• Apartmány Nedrik - Ubytování v Rokytnici nad Jizerou
  • Apartmány Nedrik - Apartmány v Rokytnici nad Jizerou
  • Apartmány Nedrik -Ubytování - Krkonoše

Krkonošské léto v Rokytnici nad Jizerou a okolí

Ať už máte jakoukoli představu o trávení volného času, pokusíme se vám dát několik tipů.

Možná Vás zajímají turistické trasy nebo vítáte informace o možnostech sportovního vyžití. Letní Rokytnice nad Jizerou nabízí velké množství značených turistických cest a stezek. Máte rádi geocaching, jste cykloturisté? Přímo v Rokytnici je kuželna, bowlingové centrum, sportovní hala s tenisovými a volejbalovými kurty, sauny a fitness centrum. A po turistické túře nebo sportovním výkonu je možné navštívit restaurace, vinárny, hospůdky, diskotéky, bary nebo bistra. Níže uvedené informace můžete využít při vlastním rozhodování a plánování, podle svých představ.

Pro milovníky jízdy


Travní lyžování, terénní koloběžky a káry, saně tažené koňmi

Rokytnice nad Jizerou je vyhlášené turistické středisko navštěvované nejen v zimě. Už jste vyzkoušeli travní lyžování? Nepotřebujete žádné vlastní vybavení, vše vám bude zapůjčeno - travní lyže, hole, helmy, lyžařské boty... Vyvezete se vlekem ve Skiareálu Pařez na kopec Studenov a na speciálních lyžích si budete užívat jízdu. V lyžařském areálu U Modré Hvězdy si můžete přes léto zařádit na terénních koloběžkách a horských kárách. Vlek Vás vyveze na Sachrův kopec a sjíždět budete po vysečené sjezdovce.

Pro turisty

Místa k zastavení

kaple1

Jedna z Rokytnických kapliček, ta na úbočí Kostelního vrchu, byla vystavěna v dnešní zděné podobě roku 1768 namísto původní dřevěné, která tam stála již od roku 1724. Kaplička stojí na místě, kde měl původně stát kostel a v jeho blízkosti mělo stát náměstí. Z těchto plánů ale nakonec sešlo a náměstí bylo vystavěno o něco níže v údolí.

 

 

 

 

 

 

 

straznik

 Jedinečný pohled na celou Rokytnici z výšky 778 metrů umožňuje Skalní vyhlídka Stráž (dříve Strážní kámen). Jak vznikl její název Stráž nebo také někdy Strážník? V dávných dobách z tohoto místa vysílané ohňové signály varovaly před vpádem nepřátel do naší země.

 

 

 

Dvoračky jsou velmi stará bouda, která spolu s horskou chatou Štumpovkou leží pod vrcholem Lysé hory, založená roku 1707 rodinou Schierovou jako horská zemědělská usedlost pro chov dobytka na okolních rozlehlých lučinách. Původní název byl Rokytenské dvorské boudy. V březnu 1893 původní bouda vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach a přestavěl ji na hojně navštěvovaný hostinec. V únoru 1902 se zde konalo sedmé mistrovství Čech v lyžování. V roce 1921 přešla při pozemkové reformě do rukou státu a byla pronajata české rodině Puhonných, která ji později koupila. Od roku 1923 se v Krkonoších začaly používat tzv. němé značky, mezi kterými nechyběla značka pro Dvoračky. Pamětní kniha dokládá vzácné hosty, například prezidenta dr. Edvarda Beneše s jeho chotí Hanou, kteří Krkonoše milovali a na Dvoračkách trávili dovolenou před válkou i v roce 1945.

Kolem Dvoraček stoupá jedna z nejstarších stezek nazvaná Česká, známá již od 10. století. Prochází Rokytnicí nad Jizerou a přes pramen řeky Labe a Labskou louku pokračuje do Slezska. Hned vedle chaty Dvoračky byla v roce 2008 postavena zcela nová horská chata Štumpovka Z venkovní restaurační terasy je nádherný výhled do širokého okolí a při pohledu do údolí směrem vpravo, je vidět celá Rokytnice nad Jizerou. Dnes jsou obě chaty navštěvovány pro svou domácí pekárnu a kuchyni s horskými specialitami.

dvoracky

Mumlavský vodopád je jeden z nejvodnatějších v Čechách. Nachází se asi 1,5 km od Harrachova. Tvoří ho skalní bloky v žulovém řečišti. V řečišti Mumlavy a pod vodopádem jsou tvořena tzv. čertova oka – prohlubně vytvořené vodou a kamínky.

mumlava

Harrachovská sklárna během své historie vyvinula zcela unikátní a nenapodobitelný soubor výrobků, který je vytvářen tradičně ručním způsobem- foukáním sklářskými píšťalami. Tento způsob výroby si můžete vyzkoušet sami při prohlídce sklárny s odborným výkladem. Muzeum skla je součástí areálu sklárny a jedná se o největší sbírku skla v ČR.

muzeum skla

Na ochozu restaurace místního pivovaru, můžete popíjet místní speciál – kvasnicové pivo a dopřávat si krkonošské speciality, sledovat místní skláře a žasnout nad jejich zručností. Pivo pak můžete popíjet i přímo v pivní lázni. Tedy v přírodní horské vodě a s přidáním světlého a tmavého piva. Návštěvníci pivních lázní potvrzují jejich omlazující efekt. Konekonců, to poznáte při další túře.

pivovar

Paseky nad Jizerou jsou malou obcí, která leží hned vedle Rokytnice. Přímo v této obci lze najít několik zajímavých památek. Například Kostel sv. Václava - V barokním kostele z 18. století lze spatřit oltáře, kazatelnu a lavice z kostela sv. Václava ve Staré Boleslavi, nebo vyřezávaný betlém z roku 1902. Nachází se tam také hrob prvního paseckého duchovního- Raimunda Kašpara.

kostel sv vaclava

Obyvatelé obce Paseky roku 1958 vybudovali v prostorách fary Památník zapadlých vlastenců, jako připomínku odkazu Věnceslava Metelky a Karla Václava Raise.

Tipy na další zajímavá místa a památky k návštěvě, spolu s dalšími informacemi o možnostech trávení vašeho volného času jsou k dispozici pro naše hosty APARTMÁNŮ NEDRIK na našem Facebooku.